• Sıkça Sorulan Sorular > Kuş

 Muhabbet kuşumun tüylerinin bize bir zararı olur mu?

Özellikle yattığınız odada kuşlarınızı barındırmamalısınız. Solunum yolları ile ilgili bir hastalığınız varsa veya yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa kuşlarınızı evin içinde değil de pvc kavlı bir balkon gibi özel bir ortamda bulundurmanızı tavsiye ederiz.


 Kuşlarıma vitamin verebilir miyim? Ne kadar sıklıkla verebilirim?

Kuşlarınıza vitamin verebilirsiniz. Mümkünse petshoplarda 3-5 ytl ye satılan vitaminler yerine daha kaliteli ve bilinen markaların (witte molen, sera) vitaminlerini kullanmalısınız. Vitamin kullanırken mutlaka son kullanma tarihine bakmalısınız. Son kullanma tarihi geçmiş vitaminleri kullanırsanız kuşlarınızda çok ciddi sindirim problemleri, zehirlenmeler görülebilir. Kuşların suyuna her gün vitamin koymamalısınız. Vitamin kullanımı çok seyrek aralıklarla yapılmalıdır. Örneğin her ay üst üste 4-5 gün süreyle kuşunuza vitamin verebilirsiniz. Kuşlarımızın sularını hergün değiştirmemiz gerekmektedir. Hem bu sebeple hem de güneş ışığı vitaminlerin etkisini azalttığı için suyunu her değiştiğimizde kuşların suluğuna yeniden vitamin eklemeliyiz. Vitamin eksikliği durumunda görülebilecek bazı rahatsızlıklar formumuzda hastalık ve tedavi kategorisinde yer almaktadır. Sık sık vitamin kullanmak yerine kuşunuza bol bol çeşitli taze sebze ve meyve vermeniz daha doğrudur. Özellikle hastalık durumlarında kuşunuza vitamin takviyesi yapılmalıdır. Bazı antibiyotikler (vitaform, neoterramycin) vitamin katkılıdır.


 Güvelenmiş (Bitlenmiş) yemleri kullanabilir miyim?

Güvelenmiş yemleri kullanmamalı ve atmalısınız. Kullanmanız durumunda kuşlarınız sindirim sistemi ile ilgili sorunlar yaşayabilir.


 Kabuksuz yem verebilir miyim?

Muhabbet kuşlarının yem kabukları kafes ve çevresini pislettiği için bu durumdan şikayet eden muhabbet kuşu sahipleri evcil hayvan mağazalarından kabuksuz muhabbet kuşu yemi almaktadır. Kabuksuz muhabbet kuşu yemlerini tavsiye etmiyoruz. Kabuksuz yemler sadece kabuğu soyulmuş darıdan ibarettir. Muhabbet kuşlarının çok daha zengin bir yem karışımı ile beslenmesi gerekir.


 İnsan yiyeceklerini verebilir miyim?

Kuşlarımıza kendi yediğimiz tuzlu, şekerli, yağlı, asitli, baharatlı, alkollü gıdaları kesinlikle vermemeliyiz. Örneğin lor gibi tuzsuz ve yağsız bir peyniri verebiliriz ama tuzlu ve yağlı beyaz peynir veremeyiz. Sularına limon suyu katmamalısınız çünkü limon asitlidir. Kola, soda, cips, çikolata gibi şekerli, yağlı ve asitli gıdarladan kuşlarımızı kesinlikle uzak tutmalıyız. Bazen çok az miktarda bal verebilirsiniz.


 Açık yem alabilir miyim?

Açık yemler hava ve tozla direk temas halinde olduğu için her türlü mikrobu, pisliği barındırabilir. Güvendiğiniz bir yer olmadığı sürece açık yemlerden almanızı tavsiye etmiyoruz. Yem satın alırken bütçenizin elverdiği ölçüde en kaliteli yem markalarını kullanmanızı tavsiye ederiz.


 Aşırı derecede yem yiyor, ne yapmalıyım?

Muhabbet kuşunuz aşırı derece yem yiyor ve şişmanlıyorsa verdiğiniz yem miktarını azaltmalısınız ve daha fazla meyve, sebze içeren bir diet uygulamalısınız. Aşırı derecede şişmanlayan kuşlarda özellikle karın bölgesinde yağlanma meydana gelir. Kuşunuz çok az hareket etse bile soluk soluğa kalır.


 Fazla miktarda meyve ve yeşillik yemesinin zararı olur mu?

Kuşlarınıza fazla miktarda yeşillik vermeniz durumunda dışkının rengi gözle görülür biçimde değişir. Örneğin kuşlarınızın aşırı derecede elma yemesi onların iştahını açar ve daha fazla yem yemelerine sebep olur. Çok fazla yeşillik yemeleri durumunda ishal olabilirler. Bu yüzden yeşillikleri daha seyrek olarak ve yıkadıktan sonra bir havlu veya kağıt peçete ile kurulayarak vermenizi tavsiye ederiz.


 Meyve/sebze ve mama yemiyor? Nasıl alıştırabilirim?

Muhabbet kuşlarını küçükken çeşitli sebze ve meyvelere alıştırmanızı tavsiye ederiz. Mandal veya kıskaç şeklinde çeşitli aksesurlarla meyve/sebzeleri kafeslerine asabilir veya ince ince rendeleyip ayrı bir kapta verebilirsiniz. Buna rağmen ilgi göstermiyorlarsa rendelediğiniz küçük parçaları yemlerin üzerine serpiştirebilirsiniz.


 Kuşuma yem, meyve ve sebze dışında ne gibi besinler verebilirim?

Kuşunuza yem haricinde yumurta maması verebilirsiniz. Özellikle papağanlar için hazırlanan yem karışımlarında fasülye, bezelye gibi baklagil ve sebzeler bulunmaktadır. Siz de kuşunuza haşlanmış mısır, baklagil verebilirsiniz. Normal yeminin haricinde muhabbet kuşlarının çok severek tüketeceği bir yem de dal darıdır.