• Sıkça Sorulan Sorular > Kemirgen

 Kemirgen Petler Aşılanıyor mu?

Hayır aşılanmıyor! Yine de pet kemirgenleri bulaşıcı hastalıklardan korumak için ticari olarak hazırlanmış birkaç aşı vardır. diğer pet memelilerde sıklıkla kullanılan kuduz aşısına da kemirgenlerde ihtiyaç yoktur. Çünkü bu hayvanlardan kuduz virüsünün bulaşma olasılığı yok denecek kadar azdır. Ayrıca kuduz virüsünü taşıyıcı olarak da (kendileri hastalanmadan virüsü taşıyıp bulaştırma) vücutlarında barındırmaları mümkün değildir. Bulaşıcı hastalıklardan korumanın en iyi yolu 30 gün karantina altında tutmaktır. Yeni aldığınız kemirgen petleri diğerlerinden tamamen izole şekilde tutmanız yeterli olacaktır. Eğer bir hastalık taşıyorsa bu süreç içersinde zaten hastalık kendini belli edecektir. Bu hayvanlara aşı yapılmamasına rağmen yine de periyodik olarak veteriner hekim kontrolünden geçmeleri gerekmektedir.(6-12 ayda bir)


 Kemirgen Petler için Veteriner kontrolü gerekli mi?

Bu hayvanlara aşı yapılmamasına rağmen yine de periyodik olarak veteriner hekim ziyaretleri yapılmalıdır. Bu ziyaretler süresince yapılan fiziksel muayeneler, ağırlık ölçümleri bazı gizli semptomları su yüzüne çıkarabilir. Ayrıca petinizin bakımını en doğru şekilde yapabilmeniz için gerekli bilgileri bu şekilde öğrenebilir, bu konuda veterinerinizle tartışabilirsiniz. Ömürlerinin nispeten kısa olmasına rağmen, 6-12 ayda bir veteriner hekim kontrolüne götürmelisiniz.
Veterineriniz bu küçük hayvanları, üremelerini ve üreme ile ilgili hastalıkları engellemek için kısırlaştırabilir. Bu operasyon kedi ve köpeklerde kullanılan tekniğe benzer bir teknikle yapılmaktadır. Dişilerden yumurtalıklar ve uterus (rahim) alınırken erkeklerin de testisleri alınmaktadır. Bu işlem için genel anestezi uygulanmaktadır. Bu konuda bilgi için veterinerinize danışın.
Fare, rat, hamster gibi küçük kemirgenlerin sürekli büyüyen ön dişleri vardır. bu dişlerin aşırı büyümesi, uzaması küçük kemirgenlerde büyük sorun olmaktadır. Bazen bu dişler üst üste binebilmekte ve sorun yaratmaktadır. Kesici dişlerin bu tür anormal pozisyonlanmasına Incisur Malocclusion denmektedir ve çoğunlukla travma veya dişeti enfeksiyonu sonucu oluşmaktadır. Bu gibi durumlarda veterinerinizin bu dişleri düzeltmesi ya da çekmesi gerekebilir. Kemirgenler bu dişleri olmadan da, doğru-uygun mamanın verilmesi şartıyla, sağlıklı hayatlarına devam edebilirler.


 Islak Kuyruk ne demek?

ISLAK KUYRUK (Wet tail): Hamsterlarda en fazla görülen ve en ciddi hastalıklardan biridir. Wet tail , syrian hamsterlara özgü bir hastalıktır dwarf hamsterlar (gonzalesler) de bu hastalık görülmez. Çoğunlukla strese bağımlı olarak , kötü beslenme , çevresel değişiklikler , erken sütten kesilme , kirli kafesler ve kalabalık kafeslerde görülür. Yetersiz ve kalabalık taşıma kalıplarına konulması genç hamsterları strese sokabilir özellikle annesinden yeni ayrılma travmasında yaşıyan hamsterlarda oluşur. Hamster çoğunlukla uyuşuk ve kambur pozisyoda oturur , midesinden rahatsızdır.
Wet tail bakteriyel bir enfeksiyon olmakla birlikte çoğunlukla ishalle karıştırılır halbuki farklıdır wet taillede kuyruk bölgesinin üstü ve anus çoğunlukla nemlidir ishaldeyse çoğunlukla kötü hakim olur nemli bölge anus çevresinde toplanır.
Belirtilerin göstermesi 7 gün alabilir bazen ölümcül sonuçlara neden olabilir , hamster çoğunlukla yemeyi ve içmeyi reddeder. Eğer kafeste diğer hamsterlar varsa diğerlerine bulaştırabilir bu yüzden eğer hamsterınızda bu gibi bir rahatsızlık hissediyorsunuz ayrı geniş ve temiz bir kafese almalısınız , rahatsız edilmemeli ve her koşulda ellerinizi devamlı yıkamanız gerekir.
Wet tail , syrian hamsterlara özgü bir hastalıktır dwarf hamsterlar (gonzalesler) de bu hastalık görülmez.
Yapılacak şey kafesi 2-3 günde bir temizlemek ve veteriner yardımıyla antibiyotik tedavisi uygulamaktır. Ciddi bir hastalık olduğu için veterinere götürmeniz gerekir. Türkiye'de çoğu veteriner hamster konusunda tecrübeli değil, bu yüzden tanıdığınız bir veterineri tercih edin , o gerekli tedaviyi verecektir.


 Tavşanlarda tuvalet eğitimi olur mu?

Tavşanlara tuvalet eğitimi verirken bilmemiz gereken bazı şeyler var.Tavşanlar stres olduklarında dışkılama eğilimi göstermektedirler.Onu kafesinin dışındayken fazla strese sokmamalıyız.Bize alışması için zaman tanımalıyız.Özellikle başlangıçta bize gelmekten,kucağa alınmaktan hoşlanmayabilirler.Bu yüzden o bize gelmeden,kucağımıza çıkmayı kendi istemeden onu zorlamamalıyız.Bir süre sonra zaten kendisi bize gelmeye çalışacaktır.Aksini yaptığımız sürece tavşanımız strese girecek ve olduğu bölgeye dışkılamaya çalışacaktır.
Normalde tavşanlar kafeslerinde bir bölgeye tuvaletlerini yapma eğilimindedirler.Ona bir tuvalet kabı aldıktan sonra içine bir miktar talaş koymalısınız.Daha sonra kafesinin içindeki dışkıları bu kaba koyun.ayrıca bir kısım talaşıda idrarı ile ıslatarak bu tuvalet kabının içine koyun.Bu uygulamayı tuvalet kabına yapıncaya kadar uygulamalısınız.Tavşanınız ilk olarak size geldiğinde tuvalet eğitimini tam almadıkça,kafesinin dışarısında fazla dolaşmasına izin vermeyin.Mesela günlük olarak kafesinin kapısını açık bırakın 1-2 saat,kafesinden dışarı çıkması içinde onu zorlamayın,bırakın o istediği zaman dışarı çıksın.
Tavşanınızın kafesinde de yemliği biraz yüksek bir yere takın.Yoksa tuvaletini bu kaba yapma eğilimine girebilir.Eğer tuvaletini buraya yapmaya başladı ise,bu kabı tuvalet kabı olarak kullanmaya devam edin.yem koymak için başka bir kap kullanmaya başlayın.