• Sıkça Sorulan Sorular

 Mikroçip nedir?

Mikroçip yaklaşık bir pirinç tanesi büyüklüğünde, herhangi bir enerji kaynağına ihtiyaç duymayan, okuyucu bir cihaz tarafından gönderilen sinyallere karşılık olarak dünya üzerinde bir eşi daha bulunmayan ve International Committee for Animal Recording tarafından onaylı bir numarayı okuyucuya gönderen mikro cihazlardır.
Bir tarayıcı kullanılarak deriye temas gerektirmeden rahatlıkla okunabilir ve asla hissedilmez.
Steril bir enjektör içinde implantasyona hazır şekilde dağıtımı yapılmaktadır. Tamamen biyouyumlu bir koruyucu cam kapsül içindedir.
10 yılı aşkın araştırma ve geliştirme çalışmaları süresince ve yüzmilyonlarca uygulama sonucunda hiçbir yan etkisi veya zararı görülmemiştir.
Pet tarafından taşındığı sürece herhangi bir rahatsızlık vermesi veya pet tarafından hissedilmesi mümkün değildir.
Petin tüm ömrü boyunca çalışmaktadır ve herhangi bir yenileme gerektirmemektedir.
Aşılama kadar basit ve göreceli olarak acısızdır.


 Gıda enfeksiyonları ve zehirlenmeleri görüldüğünde ne yapılmalıdır?

Şiddetli ve uzun süren durumlarda kesinlikle doktor müdahalesine baş vurulmalıdır. Bunun dışında belirtilere yönelik tedavi uygulanabilir. Aşırı kusma ve ishalden kaynaklanan su kaybının önüne geçmek için kişiye bol sıvı verilmelidir ve dinlendirilmelidir.


 Gıda kaynaklı hastalıkların ortak belirtileri nelerdir?

Bu tip hastalıklar genellikle diare (ishal), karın ağrısı, duruma göre yüksek veya düşük ateş, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık gibi belirtilerle kendini gösterir. Belirtiler, sorumlu gıda tüketildikten yarım saat sonra ortaya çıkar. Fakat viral (viruslardan kaynaklanan) ve parazitik (parazitlerden kaynaklanan) hastalıklar haftalar sonra da ortaya çıkabilir. Gıda kaynaklı hastalıklar 1-2 gün sürer ama bazı durumlarda veya önlemi alınmadığında 7-10 gün sürebilir hatta ölüme bile sebep olabilir.


 Ağrı Şoku (Krizi) Nedir?

Ağrı şoku olarak tanımlanabilecek durum; çok ani (akut) ağrıların hayvanın davranışından ziyade vücut hareketleri ile belli ettiği şiddetli ağrılarda ortaya çıkan bir yanıttır. Genel olarak kambur duruş, inleme, denge kaybı, titremeler gibi sinirsel hastalıkları akla getirebilecek belirtiler gözlenir. Ağrının devamı halinde bu belirtiler azalabileceği gibi, ağrının hafiflemesi ile tamamen ortadan kalkması da mümkündür. Bu durumda acilen hekiminize ulaşmanız ve KESİNLİKLE AĞRI KESİCİ İLAÇ UYGULAMASI YAPMAMANIZ GEREKMEKTEDİR. Bu durumda hekiminizin muayene ve teşhisi yanıltılmış olacaktır.